Nauka szycia na maszynie – od czego zacząć?

Szycie na maszynie powraca do mody, dlatego też coraz więcej osób szuka dobrego sprzętu, na którym może szlifować swoje umiejętności. Niektórzy zapisują się na kursy, inni są samoukami lub mają w rodzinie kogoś, kto umie obsługiwać takie urządzenie i może ich tego nauczyć. Jednak jeśli chcesz sam odkryć tajniki krawiectwa, to możesz zastanawiać się nad tym, jak nauczyć się szyć? 

 

Nauka szycia na maszynie - czy musisz zapisać się na kurs?

Wielu ludzi pewnie powie Ci, że taki kurs jest tutaj jak najbardziej potrzebny. Jest to nowa umiejętność, o której osoba, która zaczyna swoją przygodę z szyciem, nie ma pojęcia. Jednak czy jest on konieczny? Tak naprawdę zależy to od osoby.

Jedni wolą usiąść wygodnie w swoim domu, kupić poradnik na wybrany temat, czy znaleźć odpowiednie informacje w Internecie. Teraz możesz znaleźć w sieci dosłownie wszystko, więc nawet podstawy szycia na maszynie nie będą problemem. 

Są również ludzie, którzy preferują kontakt z drugą osobą, aby dokładnie pokazała im, jak powinno się daną czynność poprawnie wykonywać. Jeśli do nich należysz, to na pewno wybierzesz kurs. Szycie dla początkujących może wydawać się trudne, ale z czasem może przerodzić się to w piękną pasję, dzięki której stworzysz cudowne i oryginalne rzeczy. 

 

Jak nauczyć się szyć - zacznij od wyboru maszyny 

Nauka szycia na maszynie powinna zacząć się od wyboru odpowiedniego sprzętu. Maszyna do szycia dla osoby początkującej powinna być prosta w obsłudze oraz posiadać podstawowe funkcje, które pomogą w oswojeniu się z nowym urządzeniem.

Przy zakupie ważne jest, aby nie wybierać produktu z ogromną ilością ściegów. W zupełności wystarczą Ci podstawowe ściegi, w które wyposażona jest każda maszyna do szycia. Na początku potrzebne Ci będą zygzak oraz ścieg prosty. Pamiętaj, aby zastanowić się, czy tak naprawdę potrzebna jest Ci ich większa ilość, ponieważ będzie wiązało się to z wydaniem większej ilości pieniędzy. 

Kolejnym ważny elementem jest funkcja szycia wstecz. Pozwala ona na wzmocnienie szwów, aby dwa złączone ze sobą elementy nie rozerwały się podczas użytkowania. Maszyna do szycia dla osoby początkującej powinna mieć także opcje regulacji gęstości ściegu, czyli co ile milimetrów wbija się igła. 

Dobrą funkcją jest także możliwość zmiany położenia igły. Na pewno doceni to każda osoba zaczynająca swoją drogę z krawiectwem. Szycie dla początkujących może być trudne, ale z dobrą maszyną na pewno sobie poradzisz i zobaczysz, jak przyjemna, ale i fascynująca jest ta czynność. 

 

Szycie dla początkujących - zadbaj o akcesoria 

Szycie to nie tylko maszyna, ale także i akcesoria, które są w wielu przypadkach niezbędne. Samo urządzenie nie wystarczy, aby dobrze rozpocząć swoją przygodę. Aby to zrobić, musisz mieć w swoim wyposażeniu także niezbędne dodatki do szycia na maszynie. Jakie są najważniejsze? 

Na pewno w Twoim kuferku z akcesoriami musi znaleźć się centymetr, abyś dobrze wymierzył każdy fragment. Kolejne są nożyczki krawieckie. Pozwolą Ci wygodnie dociąć materiał. Pamiętaj, że muszą być one ostre, lekkie, a najważniejsze, żeby dobrze leżały w dłoni. 

Kolejnym elementem są nici i igły. Bez nich żaden krawiec nie może się obejść. Są one potrzebne nie tylko podczas szycia na maszynie, ale także i gdy chcesz przeszyć coś ręcznie. Aby precyzyjnie połączyć dwa kawałki materiału, potrzebne Ci będą szpilki. Dzięki nim tkanina nie przesunie się i będziesz mógł wygodnie i dokładnie zszyć ze sobą materiały. 

Dodatkiem, który ułatwia pracę, jest także obcinacz do nici. Pozwoli on na dokładne, szybkie i wygodne przecięcie nici, gdy już skończysz szyć. Nauka szycia na maszynie to także popełnianie błędów. Dlatego wyposaż się w prujkę krawiecką. Poradzi sobie z każdym źle czy krzywo zszyty szwem. Przyśpieszy i ułatwi Twoją pracę. 

 

Igła do maszyny do szycia - postaw na swoje bezpieczeństwo 

Nauka szycia na maszynie wiąże się także z niechcianymi wypadkami. Jednym z nich jest włożenie palca pod pracującą w urządzeniu igłę. Na pewno chcesz tego uniknąć, dlatego najlepiej wyposażyć się w osłonkę na igłę.

Jest ona prosta w montażu i nie droga, a na pewno sprawi, że praca na maszynie będzie bezpieczniejsza. Dzięki niej ochronisz swoje palce przed urazem. Osłonkę powinieneś dobrać do swojej marki maszyny do szycia. 

 

Nauka szycia na maszynie - szycie na kartce papieru?

Może dla niektórych wydawać się to śmieszne, ale jeśli nie chcesz od razu popsuć materiału, to możesz wykorzystać do nauki właśnie zwykłe kartki papieru. Mogą być one białe, ale także i kolorowe. Będą one doskonałe, ponieważ zobaczysz i poczujesz, jak zachowuje się maszyna oraz jak wyglądają ściegi, których będziesz się uczył. 

Podstawy szycia na maszynie nie muszą zacząć się od natychmiastowego szycia. Wiele ludzi na pewno chciałoby przy niej usiąść i już umieć wykonywać tę czynność. Nauka szycia na maszynie jednak nie jest taka prosta i trzeba mieć do tego chęć. 

 

Podstawy szycia na maszynie - wybór odpowiedniego ściegu 

Nauka szycia na maszynie powinna rozpocząć się od najprostszych ściegów. Mimo że na pewno w swojej maszynie masz ich kilkanaście albo i kilkadziesiąt, na samym początku wybierz ścieg prosty. Jak sama nazwa wskazuje, biegnie on po linii prostej i złączy on w jedno wiele różnych materiałów. 

Możesz użyć także szycia wstecznego, który wzmocni ścieg, tak aby materiał spełniał swoją rolę jak najdłużej. Zanim przejdziesz do kolejnych ściegów takich jak: ścieg dekoracyjny oraz zygzakowy, pamiętaj, aby najpierw opanować te, o których wspomnieliśmy na początku.

Nigdy nie idź dalej, jeśli nie nauczyłeś się pewnych elementów. Aby wiedzieć, jak szyć na maszynie prawidłowo, musisz opanować wszystkie podstawowe elementy. 

 

Podstawy szycie na maszynie - wybierz odpowiedni materiał

Na pewno chcesz, aby nauka szycia na maszynie była przyjemna. Dlatego dobrze jest na początku wybrać odpowiednie materiały. Powinny być one dość sztywne, nierozciągliwe i nieodkształcające się. Dzięki nim nie będziesz miał większych problemów w precyzyjnym złączeniu elementów. 

Podczas tego procesu ważne jest, aby przeszyć tkaninę po linii prostej. Jeśli Ci się to nie uda, może jeszcze raz warto wrócić do kartki papieru. Natomiast, jeśli odniesiesz sukces, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze i że powoli opanujesz podstawy szycia na maszynie. 

 

Opanuj podstawy i wykonaj swój własny oryginalny design

Jeśli znasz już podstawy szycia na maszynie, opanowałeś proste ściegi oraz łączysz ze sobą prosto materiały, to może być odpowiedni czas na wykonanie własnego projektu. Oczywiście nie jest to takie proste, ponieważ na początku musisz dokładnie wymierzyć materiał, a potem go dociąć, ale dla chcącego nic trudnego. 

Na początku najlepiej zacząć od prostych rzeczy, takich jak np. apaszka czy poszewka na poduszkę. Są to przedmioty, które nie są skomplikowane i na pewno nawet amator sobie z nimi poradzi. Musisz jednak pamiętać, aby się nie zniechęcać. Szycie dla początkujących, to wyzwanie i nie każdy wykonywany projekt pójdzie po Twojej myśli. 

Musisz być zmotywowany i gotowy na nowe wyzwania. Jeśli tylko znajdziesz w sobie chęć, to na pewno zobaczysz, jak wspaniałe jest szycie na maszynie oraz ile zabawy i satysfakcji daje ta czynność. Wykonanie projektu samemu to na pewno duże osiągnięcie. Będziesz miał ogromne powody do dumy. Dlatego nie poddawaj się łatwo i dąż do swojego wyznaczonego celu. 

Jak sam widzisz, nauka szycia na maszynie nie jest zbyt trudna, ale wymaga z Twojej strony koncentracji, systematyczności i motywacji. Najważniejsze jest, abyś zakupił odpowiedni sprzęt, który ułatwi i usprawni Twoją pracę. Bez niego nauka szycia na maszynie będzie czymś, z czym szybko się pożegnasz, a urządzenie umieścić gdzieś głęboko w szafie i o nim zapomnisz.

Dlatego też wybieraj sprzęt i akcesoria do szycia najwyższej jakości, aby w pełni pomogły Ci w przygodzie z krawiectwem. Zacznij od podstaw i pnij się w górę, aby stworzyć cudowne i oryginalne ubrania oraz elementy dekoracyjne. Nie ważne, czy wybierzesz kurs, czy samodzielną naukę w domu. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza.

Pozostałe wpisy na blogu
adamar blog

Dwupłytowa prasa do nadruków od Krafft

2024-03-18
adamar blog

Lampki Jack wracają - lampka USB - GRATIS

2023-09-07
adamar blog

Wakacje z JUKI

2023-06-27
adamar blog

Jack w lecie rozdaje wentylatory do swoich maszyn

2023-06-23
adamar blog

Overlock Jack C2 z obcinaniem łańcuszka

2023-02-20
adamar blog

Pokoloruj swój ścieg - TEXI Art Auto 2 - great comeback

2022-12-07
adamar blog

Kuchenny robot planetarny Ariete z 4 letnią gwarancją

2022-11-15
adamar blog

Najlepsze maszyny do szycia - ranking 2022

adamar blog

Wyszywanie liter i napisów na maszynie - jak robić to dobrze?

2022-07-25
adamar blog

10- igłowa hafciarka Texi Iris z podstawą za FREE

2022-02-24
adamar blog

Akcesoria do szycia na maszynie – niezbędnik każdego krawca

adamar blog

Jak uszyć poszewkę na poduszkę? Poradnik krok po kroku

adamar blog

Nauka szycia na maszynie – od czego zacząć?

adamar blog

Maszyny do szycia Brother – jaki model kupić?

adamar blog

Żelazka ze stacją parową – ranking najlepszych urządzeń

adamar blog

Maszyna do szycia dla początkujących – przegląd najlepszych modeli

adamar blog

Nowa stebnówka Texi Tronic 3

2021-11-10
adamar blog

Laboratoria Przyszłosci z Adamar.pl

2021-11-05
adamar blog

Nowy skaner z funkcją wycinania od Brother

2021-05-28
adamar blog

Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje nici? Poradnik dla początkujących i nie tylko!

adamar blog

SPIRIT 70% niszczy wirusy...

2020-12-03
adamar blog

Rewolucja w szyciu - 3 stopki w stebnówce jednocześnie

2020-10-08
adamar blog

Chcesz prasować w domu jak profesjonalista?

2020-07-27
adamar blog

Jak uszyć maseczkę ochronną - instrukcja szycia

2020-03-26
adamar blog

Maszyny do szycia Minerva - PROMOCJA ZAKOŃCZONA

2020-03-11
adamar blog

Dzień Kobiet - niech każdy się dowie,

2020-03-05
adamar blog

Rozdajemy krzesła szwalnicze!

2020-02-07
adamar blog

Premiera maszyno-hafciarki Janome MC9850

2020-01-30
adamar blog

Maszyna do szycia Texi Integra 2w1

2020-01-21
adamar blog

Nowości od Texi - mega rabat!

2019-12-05
adamar blog

Wszystko z Texi z rabatem 8%

2019-10-30
adamar blog

Profesjonalne żelazko krawieckie

2019-10-22
adamar blog

Najpopularniejsze maszyny przemysłowe do szycia

2019-10-08
adamar blog

Ostatnie sztuki wentylatorów Boneco - TANIEJ

2019-09-24
adamar blog

Przedłużenie gwarancji do 6 lat Janome i Elna za darmo

2019-09-04
adamar blog

Hafciarka wieloigłowa Texi Iris 10

2019-06-18
adamar blog

Chłodzenie zainspirowane naturą - wentylatory Boneco

2019-06-12
adamar blog

Opiekacz Ariete Party Time do pączków, gofrów i ciasteczek

2019-05-31
adamar blog

Maszyna Toyota Power Fabric za 1049,00 zł do 31.05.2019

2019-05-07
adamar blog

Aktywna deska do prasowania Mac5 w super cenie

2019-04-23
adamar blog

Brother - moc wiosennych promocji

2019-04-15
adamar blog

Texi Joy 13. Teraz z darmowym KID SETEM

2019-04-12
adamar blog

Fiskars Amplify - nowy wymiar krojenia tkanin

2019-04-09
adamar blog

Toyota - maszyny do szycia w ściętych cenach

2018-12-07
adamar blog

Czarno - biała nowość Texi

2018-08-09
adamar blog

Ariete Vintage nowe ceny i produkty

2018-06-21
adamar blog

Ostrzałki do noży Vulkanus

2018-06-01
adamar blog

Zoje z krzesłem Eco Plus

adamar blog

Janome - program gratis do hafciarki

adamar blog

Owerloki Gritzner, Redstar i Merrylock w okazyjnej cenie

2018-04-10
adamar blog

Powrót super promocji

2018-04-09
adamar blog

Kosmiczna promocja Morphy Richards

2018-04-05
adamar blog

Juki HD80 + stolik gratis

2018-03-15
adamar blog

Maszynowy zestaw powiększony

2018-03-02
adamar blog

Programy do haftów Janome w języku polskim

2018-01-26
adamar blog

Maszyny Brother - sześć stopek gratis

2017-09-26
adamar blog

Mamy więcej Ariete Vintage Collection

2017-09-21
adamar blog

Maszyny Juki - stolikowa promocja

2017-09-07
adamar blog

Maszyny do szycia Juno by Janome - nowe ceny

2017-09-06
adamar blog

Maszyny Elna - w komplecie taniej

2017-09-01
adamar blog

Raty 0% w adamar.pl

2017-08-22
adamar blog

Maszyny Elna

2017-08-11
adamar blog

Promocja Juno

2017-07-20
adamar blog

Promocja Janome

2017-06-02
adamar blog

Brother seria F

2017-05-19
adamar blog

Lanaform Zephyr

2017-03-28
adamar blog

Promocja Texi

2016-11-03
adamar blog

Gazetka Elo

2016-10-15
adamar blog

Gratisy Janome

2016-10-05
adamar blog

Promocja Juki

2016-09-23
adamar blog

Husqvarna E10

2016-09-22
adamar blog

Koce Ariete Ghiro

2016-09-20
adamar blog

Produkty Vornado

2016-09-09
adamar blog

Noże Gerlach

2016-09-03
adamar blog

Nowe maszyny Janome

2016-08-12
adamar blog

Promocja na maszyny Toyota

2016-08-11
adamar blog

Brother HF37

2016-08-10
adamar blog

3 stopki + igły do Janome GRATIS

2016-07-29
adamar blog

Ariete Vintage

2016-07-22
adamar blog

Maszyny Zetina

2016-07-13
adamar blog

Maszyny Elna

2016-07-09
adamar blog

Nowości Janome

2016-07-07
adamar blog

Maszyny Toyota taniej

2016-06-22
adamar blog

Gritzner 788 ze stopkami

2016-06-16
adamar blog

Morphy Richards

2016-06-11
adamar blog

Hafciarki Brother

2016-06-03
adamar blog

Kitchen Craft Lovello

2016-05-30
adamar blog

Morphy Richards Prism

2016-05-20
adamar blog

Redstar S200

2016-05-11
adamar blog

Husqvarna E10

2016-05-09
adamar blog

Tarki Microplane

2016-04-30
adamar blog

Simplehuman

2016-04-26
adamar blog

Gritzner 788 w niższej cenie!

2016-04-20
adamar blog

Hafciarki Janome

2016-04-13
adamar blog

Owerlok Toyota

2016-04-09
adamar blog

Produkty Oxo

2016-04-08
adamar blog

Okapy Globalo

2016-03-21
adamar blog

Toyota Super Jeans

2016-03-16
adamar blog

Zioła Cole & Mason

2016-03-12
adamar blog

Novis Vita Juicer

2016-03-02
adamar blog

Toyota Oekaki

2016-02-03
adamar blog

3 lata gwarancji Juki

2016-01-21
adamar blog

Ostrzałka Vulkanus

2015-12-07
adamar blog

Maszyny Brother

2015-11-27
adamar blog

Wiarygodne Opinie

2015-11-25
adamar blog

Maszyna dla dzieci

2015-09-26
adamar blog

Hafciarki z programami

2015-09-22
adamar blog

Nawilżacze powietrza

2015-09-14
adamar blog

Hafciarki Janome

2015-09-09
adamar blog

NV2600 + PED PLUS

2015-09-01
adamar blog

NV750E + PED PLUS

2015-07-29
adamar blog

Juki HZL-357ZP-C

2015-07-20
adamar blog

Maszyny Brother

2015-07-09
adamar blog

Manekiny krawieckie

2015-07-02
adamar blog

Gwarancja Janome

2015-06-29
adamar blog

Maszyna do szycia Juki HZL-K85

2015-06-12
adamar blog

Odkurzacze Dyson V6

2015-06-09
adamar blog

Akcesoria Dyson

2015-05-19
adamar blog

Promocja Rotondi

2015-05-04
adamar blog

Promocja Fissler

2015-04-25