Wyszywanie liter i napisów na maszynie - jak robić to dobrze?

Wyszywanie liter i napisów na maszynie cieszy się coraz większą popularnością. Nie należy się temu dziwić – to doskonały sposób na personalizację swoich projektów. W ten sposób możliwe jest ich urozmaicenie poprzez dodatnie modnego haftu czy dopasowanie do konkretnej osoby, jeśli wykonane ubranie czy dodatek ma być prezentem.

Wyszywanie liter krok po kroku budzi jednak wiele wątpliwości, a pytania dotyczą nie tylko samego procesu haftowania, ale i przygotowania się do niego. Jak zrobić to dobrze, aby osiągnąć zadowalające efekty? Czy w tym celu sprawdzą się maszyny do szycia Minerva? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się, jak wygląda wyszywanie napisów i liter na maszynie!

Wyszywanie liter i napisów – zacznij od wyboru odpowiedniej maszyny

Jeśli zakup maszyny do szycia dopiero przed Tobą, jesteś na najlepszej pozycji, gdyż możesz zdecydować się na model, który będzie posiadał taką funkcję. Do wyboru masz klasyczną maszynę, maszyno-hafciarkę oraz hafciarkę. Te modele znacząco się od siebie różnią i oznacza to, że za ich pomocą osiągniesz inne efekty. Warto przemyśleć, która z nich będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb i prac, jakie wykonujesz.

Oczywiście w każdym momencie możesz dokupić hafciarkę lub maszynę, jednak czy korzystanie z dwóch urządzeń będzie praktycznym rozwiązaniem? Czy będziesz miał na nie miejsce w swojej pracowni? Zacznij więc od określenia, co sprawdzi się w Twoim przypadku, aby wyszywanie liter na maszynie stało się proste i przynosiło Ci zadowalające efekty!

Hafciarka

Skupiasz się na hafcie, a nie szyjesz lub posiadasz już standardową maszynę i nie jest dla Ciebie wystarczająca? W takim razie hafciarka będzie doskonałym wyborem, który pozwoli Ci osiągać jeszcze lepsze efekty w swoich pracach. Z jej pomocą będziesz mógł tworzyć personalizowane wzory, a nie korzystać wyłącznie z gotowych.

 

hafciarka - wyszywanie liter
Hafciarka Janome MC500E posiada 160 wzorów i 6 rodzajów alfabetu. Dostępna jest na: https://adamar.pl/hafciarka-komputerowa-mc500e-pole-haftu-20x28-cm-gratisy.html

 

Hafciarka jest wieloigłowa, co oznacza, że wyszywanie napisów i liter w kilku kolorach będzie możliwe. Dodatkowo posiada ona zazwyczaj większe pole haftu niż maszyna, co jest bardzo wygodne podczas pracy i skraca jej czas. Tworzone z jej wykorzystaniem hafty prezentują się elegancko i ekskluzywnie. Dlatego jeśli sprzedajesz swoje projekty i zależy Ci na najwyższej jakości, postaw na hafciarkę.

Maszyno-hafciarka

Nie oznacza to, że maszyno-hafciarka jest złym wyborem. Wręcz przeciwnie – jest ona bardzo wygodną opcją 2 w 1. Wykonywane za jej pomocą hafty przez wielu porównywane są do tych powstających dzięki hafciarce. Urządzenia te posiadają jednak kilka istotnych różnic, które mają wpływ na wyszywanie liter i napisów.

 

maszyno-hafciarka - wyszywanie napisów
Maszyno-hafciarka Brother F480 wyróżnia się polem haftu o wielkości 18x13 cm. Znajdziesz ją na: https://adamar.pl/maszyno-hafciarka-komputerowa-brother-f480-pole-haftu-18-x-13-cm.html

 

Bardzo ważne jest to, że maszyno-hafciarka jest połączeniem standardowej maszyny do szycia oraz funkcji hafciarki. W praktyce oznacza to, że komputerowa maszyna do szycia została wzbogacona o jednoigłową hafciarkę. Wyszywanie liter na maszynie tego typu jest możliwe tylko w jednym kolorze nici, a do zmiany koloru wymagane jest nawleczenie innej nici. Dodatkowo jej pole haftu jest mniejsze, co może mieć znaczenie dla Twoich projektów.

Maszyna do szycia

Ostatnia z dostępnych opcji to klasyczna maszyna do szycia. Nowoczesne modele mają wbudowane programy, które pozwalają na automatyczne obszywanie. Możesz korzystać z liter polskiego alfabetu czy cyfr, aby stworzyć wybrany napis. Wiele modeli posiada funkcję programowania kolejności wykonywanych ściegów, co jest zdecydowanie ułatwia wyszywanie liter na maszynie. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że wybierając taką maszynę zyskujesz także wiele innych funkcji, które sprawdzą się do szycia i przenoszenia swoich projektów do rzeczywistości.

 

wyszywanie liter na maszynie Minerva
W komputerowej maszynie do szycia Minerva MC250 znajdziesz możliwość programowania wyszywania napisów – dostępne są ściegi ozdobne oraz czcionki alfabetu.Zamówisz ją na: https://adamar.pl/komputerowa-maszyna-do-szycia-minerva-mc250-197-sciegow-rabat-dla-zalogowanych.html

 

Wyszywanie napisów i liter krok po kroku

Jeśli masz już swoje narzędzie pracy, pora przejść do haftowania. W tym artykule skupimy się na tym, jak wygląda wyszywanie napisów i liter na maszynie do szycia oraz maszyno-hafciarce.

Jak wyszywać napisy na maszyno-hafciarce?

W przypadku tej ostatniej przełączanie z trybu szycia na funkcję haftu nie jest czasochłonne. Proces wyszywania wymaga założenia odpowiedniego bębenka i płytki ściegowej. Następnie konieczne jest zamontowanie przeznaczonej do haftu stopki i wyłączenie transportu, który jest aktywny podczas szycia. Ostatnim krokiem jest założenie ramienia sterującego tamborkiem i można zabierać się za wyszywanie liter i napisów, korzystając z oprogramowania urządzenia.

 

maszyna do szycia - wyszywanie liter krok po kroku
Maszyno-hafciarka komputerowa Pfaff Creative 1.5 wyróżnia się szybką prędkością haftowania. Ten model znajdziesz na: https://adamar.pl/hafciarka-komputerowa-pfaff-creative-1-5-pole-haftu-24-x-15-cm-gratisy.html

 

Jak wygląda haftowanie na komputerowej maszynie do szycia?

Jeśli posiadasz klasyczną maszynę i chcesz tworzyć całkowicie spersonalizowane napisy lub wzory, przyda Ci się kilka akcesoriów. Przede wszystkim tamborek, dzięki, któremu powstanie przestrzeń robocza. Istotna jest także igła do haftu i stopka – często polecana jest ta do ściegów ozdobnych i aplikacji lub ta do cerowania, która pozwala na tworzenie estetycznie prezentujących się haftów. Nie zapomnij także o flizelinie oraz pisaku do narysowania wzoru na materiale – wybierz taki znikający pod wpływem gorąca.

Pierwszym krokiem, który umożliwi Ci wyszywanie napisów, jest podklejenie materiału flizeliną. Pozwoli to na otrzymanie wzoru lepszej jakości – tkanina nie będzie się marszczyć, a ścieg będzie doskonale się prezentował. Potem możesz przejść do nakreślenia wzoru specjalnym pisakiem.

Po naniesieniu wzoru na materiał pora na ustawienie odpowiedniego ściegu – dobrze może sprawdzić się m.in. ścieg potrójny. Później możesz przejść do ustawienia igły nad materiałem na początku wzoru i opuszczenia jej. Powoli wykonuj ścieg na wzorze, starając się zachować jak największą dokładność (pomoże Ci w tym stopka do ściegów ozdobnych). Jeśli chcesz, aby haft był grubszy, przeszyj go kilkukrotnie. W taki sposób możesz wykonać wyszywanie liter lub rysunków, aby ozdobić ubrania czy dodatki w niepowtarzalny sposób.

Wyszywanie liter na maszynie – praktyka to podstawa!

Wiesz już, jakie urządzenia można wykorzystać do wyszywania i jak wykonać haft w postaci liter, cyfr lub dowolnych wzorów. Teraz pozostaje już tylko… praktyka! Ćwiczenie przyda się szczególnie wtedy, gdy nie korzystasz z gotowych wzorów, a haftujesz wzór narysowany bezpośrednio na materiale.

Jeśli na początku wyszywanie Ci nie wychodzi, próbuj dalej i nie poddawaj się. Pamiętaj, że jest to także kwestia znalezienia swoich własnych metod, gdyż ogólnie wskazówki niekoniecznie muszą odnosić się w 100% do Twojej maszyny do szycia czy maszyno-hafciarki. Metodą prób i błędów zdobędziesz doświadczenie, poznasz dobrze swoje urządzenie i jego możliwości, a w efekcie odkryjesz styl pracy, który najbardziej Ci odpowiada. Powodzenia!

Pozostałe wpisy na blogu
adamar blog

Dwupłytowa prasa do nadruków od Krafft

2024-03-18
adamar blog

Lampki Jack wracają - lampka USB - GRATIS

2023-09-07
adamar blog

Wakacje z JUKI

2023-06-27
adamar blog

Jack w lecie rozdaje wentylatory do swoich maszyn

2023-06-23
adamar blog

Overlock Jack C2 z obcinaniem łańcuszka

2023-02-20
adamar blog

Pokoloruj swój ścieg - TEXI Art Auto 2 - great comeback

2022-12-07
adamar blog

Kuchenny robot planetarny Ariete z 4 letnią gwarancją

2022-11-15
adamar blog

Najlepsze maszyny do szycia - ranking 2022

adamar blog

Wyszywanie liter i napisów na maszynie - jak robić to dobrze?

2022-07-25
adamar blog

10- igłowa hafciarka Texi Iris z podstawą za FREE

2022-02-24
adamar blog

Akcesoria do szycia na maszynie – niezbędnik każdego krawca

adamar blog

Jak uszyć poszewkę na poduszkę? Poradnik krok po kroku

adamar blog

Nauka szycia na maszynie – od czego zacząć?

adamar blog

Maszyny do szycia Brother – jaki model kupić?

adamar blog

Żelazka ze stacją parową – ranking najlepszych urządzeń

adamar blog

Maszyna do szycia dla początkujących – przegląd najlepszych modeli

adamar blog

Nowa stebnówka Texi Tronic 3

2021-11-10
adamar blog

Laboratoria Przyszłosci z Adamar.pl

2021-11-05
adamar blog

Nowy skaner z funkcją wycinania od Brother

2021-05-28
adamar blog

Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje nici? Poradnik dla początkujących i nie tylko!

adamar blog

SPIRIT 70% niszczy wirusy...

2020-12-03
adamar blog

Rewolucja w szyciu - 3 stopki w stebnówce jednocześnie

2020-10-08
adamar blog

Chcesz prasować w domu jak profesjonalista?

2020-07-27
adamar blog

Jak uszyć maseczkę ochronną - instrukcja szycia

2020-03-26
adamar blog

Maszyny do szycia Minerva - PROMOCJA ZAKOŃCZONA

2020-03-11
adamar blog

Dzień Kobiet - niech każdy się dowie,

2020-03-05
adamar blog

Rozdajemy krzesła szwalnicze!

2020-02-07
adamar blog

Premiera maszyno-hafciarki Janome MC9850

2020-01-30
adamar blog

Maszyna do szycia Texi Integra 2w1

2020-01-21
adamar blog

Nowości od Texi - mega rabat!

2019-12-05
adamar blog

Wszystko z Texi z rabatem 8%

2019-10-30
adamar blog

Profesjonalne żelazko krawieckie

2019-10-22
adamar blog

Najpopularniejsze maszyny przemysłowe do szycia

2019-10-08
adamar blog

Ostatnie sztuki wentylatorów Boneco - TANIEJ

2019-09-24
adamar blog

Przedłużenie gwarancji do 6 lat Janome i Elna za darmo

2019-09-04
adamar blog

Hafciarka wieloigłowa Texi Iris 10

2019-06-18
adamar blog

Chłodzenie zainspirowane naturą - wentylatory Boneco

2019-06-12
adamar blog

Opiekacz Ariete Party Time do pączków, gofrów i ciasteczek

2019-05-31
adamar blog

Maszyna Toyota Power Fabric za 1049,00 zł do 31.05.2019

2019-05-07
adamar blog

Aktywna deska do prasowania Mac5 w super cenie

2019-04-23
adamar blog

Brother - moc wiosennych promocji

2019-04-15
adamar blog

Texi Joy 13. Teraz z darmowym KID SETEM

2019-04-12
adamar blog

Fiskars Amplify - nowy wymiar krojenia tkanin

2019-04-09
adamar blog

Toyota - maszyny do szycia w ściętych cenach

2018-12-07
adamar blog

Czarno - biała nowość Texi

2018-08-09
adamar blog

Ariete Vintage nowe ceny i produkty

2018-06-21
adamar blog

Ostrzałki do noży Vulkanus

2018-06-01
adamar blog

Zoje z krzesłem Eco Plus

adamar blog

Janome - program gratis do hafciarki

adamar blog

Owerloki Gritzner, Redstar i Merrylock w okazyjnej cenie

2018-04-10
adamar blog

Powrót super promocji

2018-04-09
adamar blog

Kosmiczna promocja Morphy Richards

2018-04-05
adamar blog

Juki HD80 + stolik gratis

2018-03-15
adamar blog

Maszynowy zestaw powiększony

2018-03-02
adamar blog

Programy do haftów Janome w języku polskim

2018-01-26
adamar blog

Maszyny Brother - sześć stopek gratis

2017-09-26
adamar blog

Mamy więcej Ariete Vintage Collection

2017-09-21
adamar blog

Maszyny Juki - stolikowa promocja

2017-09-07
adamar blog

Maszyny do szycia Juno by Janome - nowe ceny

2017-09-06
adamar blog

Maszyny Elna - w komplecie taniej

2017-09-01
adamar blog

Raty 0% w adamar.pl

2017-08-22
adamar blog

Maszyny Elna

2017-08-11
adamar blog

Promocja Juno

2017-07-20
adamar blog

Promocja Janome

2017-06-02
adamar blog

Brother seria F

2017-05-19
adamar blog

Lanaform Zephyr

2017-03-28
adamar blog

Promocja Texi

2016-11-03
adamar blog

Gazetka Elo

2016-10-15
adamar blog

Gratisy Janome

2016-10-05
adamar blog

Promocja Juki

2016-09-23
adamar blog

Husqvarna E10

2016-09-22
adamar blog

Koce Ariete Ghiro

2016-09-20
adamar blog

Produkty Vornado

2016-09-09
adamar blog

Noże Gerlach

2016-09-03
adamar blog

Nowe maszyny Janome

2016-08-12
adamar blog

Promocja na maszyny Toyota

2016-08-11
adamar blog

Brother HF37

2016-08-10
adamar blog

3 stopki + igły do Janome GRATIS

2016-07-29
adamar blog

Ariete Vintage

2016-07-22
adamar blog

Maszyny Zetina

2016-07-13
adamar blog

Maszyny Elna

2016-07-09
adamar blog

Nowości Janome

2016-07-07
adamar blog

Maszyny Toyota taniej

2016-06-22
adamar blog

Gritzner 788 ze stopkami

2016-06-16
adamar blog

Morphy Richards

2016-06-11
adamar blog

Hafciarki Brother

2016-06-03
adamar blog

Kitchen Craft Lovello

2016-05-30
adamar blog

Morphy Richards Prism

2016-05-20
adamar blog

Redstar S200

2016-05-11
adamar blog

Husqvarna E10

2016-05-09
adamar blog

Tarki Microplane

2016-04-30
adamar blog

Simplehuman

2016-04-26
adamar blog

Gritzner 788 w niższej cenie!

2016-04-20
adamar blog

Hafciarki Janome

2016-04-13
adamar blog

Owerlok Toyota

2016-04-09
adamar blog

Produkty Oxo

2016-04-08
adamar blog

Okapy Globalo

2016-03-21
adamar blog

Toyota Super Jeans

2016-03-16
adamar blog

Zioła Cole & Mason

2016-03-12
adamar blog

Novis Vita Juicer

2016-03-02
adamar blog

Toyota Oekaki

2016-02-03
adamar blog

3 lata gwarancji Juki

2016-01-21
adamar blog

Ostrzałka Vulkanus

2015-12-07
adamar blog

Maszyny Brother

2015-11-27
adamar blog

Wiarygodne Opinie

2015-11-25
adamar blog

Maszyna dla dzieci

2015-09-26
adamar blog

Hafciarki z programami

2015-09-22
adamar blog

Nawilżacze powietrza

2015-09-14
adamar blog

Hafciarki Janome

2015-09-09
adamar blog

NV2600 + PED PLUS

2015-09-01
adamar blog

NV750E + PED PLUS

2015-07-29
adamar blog

Juki HZL-357ZP-C

2015-07-20
adamar blog

Maszyny Brother

2015-07-09
adamar blog

Manekiny krawieckie

2015-07-02
adamar blog

Gwarancja Janome

2015-06-29
adamar blog

Maszyna do szycia Juki HZL-K85

2015-06-12
adamar blog

Odkurzacze Dyson V6

2015-06-09
adamar blog

Akcesoria Dyson

2015-05-19
adamar blog

Promocja Rotondi

2015-05-04
adamar blog

Promocja Fissler

2015-04-25