Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje nici? Poradnik dla początkujących i nie tylko!

Krawiectwo to zawód, dzięki któremu można pokazać swoją kreatywność oraz znajomość najróżniejszych technik szycia. Duża część z nas zajmuje się jednak wszelkimi obróbkami czy przeróbkami ubrań hobbystycznie. Nowoczesne maszyny do szycia są bowiem niezwykle łatwe w obsłudze i umożliwiają nam komfortową pracę z różnymi materiałami czy tkaninami. Jeśli chcemy przenieść swoje umiejętności na wyższy poziom, często decydujemy się dodatkowo na owerlok do precyzyjnego obszywania czy stebnówki, umożliwiające wzmocnienie wszelkich szwów. Niestety, nawet najwyższej jakości sprzęt lubi niekiedy płatać nam figle. Najczęstszym problemem, który utrudnia prace krawieckie, jest zdecydowanie pętelkowanie nici przez maszynę do szycia. Czy jesteśmy w stanie temu jakoś zaradzić? Oczywiście, że tak! Jak? Dowiesz się tego po lekturze naszego artykułu!

Zacznijmy od początku – jak działa maszyna do szycia?

Działanie maszyny do szycia nie należy do bardzo skomplikowanych procesów. W nowoczesnych modelach większość czynności wykonywana jest automatycznie, dzięki wbudowanym mechanizmom elektrycznym. Osoby zajmujące się na co dzień krawiectwem z pewnością wiedzą, jak dokładnie działa takie urządzenie. Pasjonaci i amatorzy obróbek oraz przeróbek, zapewne jednak zastanawiają się, jak to możliwe, że maszyna szyje. Postaramy się zatem w skrócie objaśnić ten proces. Zacznijmy od tego, że większość urządzeń elektrycznych posiada specjalny transporter, który przesuwa materiał w zależności od wybranego przez nas ściegu. W tym czasie igła wprawiana jest w ruch, dzięki czemu dwie nici tworzą odpowiednie szycie oraz pętelki. W ten sposób na naszym materiale powstaje odpowiedni i trwały szew. Oczywiście proces ten możliwy jest dzięki odpowiednim szpulkom i innym niezwykle ważnym elementom. Jeśli jednak szycie to wyłącznie nasze hobby, nie musimy zagłębiać się w sposób działania maszyny zbyt szczegółowo. 

Jakie są najczęstsze usterki maszyn do szycia?

Maszyny do szycia to urządzenia, których prawidłowe działanie w większości przypadków zależy od nas samych. Jeśli bowiem którąś z czynności przygotowawczych wykonamy nieprawidłowo, niestety możemy później długo zastanawiać się, dlaczego nasze urządzenie nie szyje tak, jakbyśmy chcieli. Jakie są jednak najczęstsze usterki i jak je rozwiązać? Przede wszystkim początkujący pasjonaci krawiectwa niejednokrotnie spotykają się ze zrywaniem nici górnej przez maszynę. Aby temu zapobiec, należy zainwestować w dobrej jakości nić, która będzie odporna na uszkodzenia oraz za każdym razem nawlekać ją zgodnie z instrukcją. Nie należy także zbyt mocno jej naprężać. Podobne problemy mogą pojawić się w przypadku nici dolnej. Wtedy winowajcą najczęściej bywa bębenek lub nieprawidłowe przeprowadzenie przez niego przędzy. 

Kolejny problem, z którym zmaga się większość posiadaczy maszyn do szycia, to przepuszczanie ściegów. W tym przypadku możliwe, że nasza igła jest po prostu zbyt wysoko lub jest uszkodzona. Niekiedy okazuje się również, że źle dopasowaliśmy ją do szytej przez nas tkaniny. Należy wtedy po prostu zmienić ją na dedykowany do danego materiału typ. Przed przystąpieniem do pracy upewnijmy się zatem zawsze, czy wszystkie czynności przygotowawcze zostały wykonane w odpowiedni sposób. 

Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu?

Problem pętelkowania nici jest dość powszechny i co ciekawe, może spotkać nas niezależnie od tego, jaki model maszyny posiadamy. Taka usterka zdarza się bowiem zarówno w sprzęcie mechanicznym, jak i komputerowym. Bez większego znaczenia jest również producent. Niestety pętelkowanie potrafi w znacznym stopniu uprzykrzyć nam pracę i przysporzyć wiele nerwów. Jak temu zaradzić? Co mogliśmy zrobić źle, że tak się dzieje? Przyczyn może być kilka. My przedstawimy te najpopularniejsze. 

Przyczyna nr 1: źle nawleczona nić

Winowajcą pętelkowania jest w przeważającej części przypadków źle nawleczona nić górna oraz dolna. Musimy zatem dokładnie przełożyć ją przez wszystkie wskazane miejsca. Najlepiej postępować zgodnie z instrukcją, uważając, aby nie ominąć żadnego z miejsc. Podczas wykonywania tej czynności pamiętamy, aby podnieść stopkę dociskową. 

Przyczyna nr 2: nieodpowiednie naprężenie

Przed rozpoczęciem szycia, upewnijmy się, że nić jest odpowiednio naprężona. Informacje o tym, jakie naprężenie będzie najlepsze, znajdziemy przeważnie w instrukcji obsługi i zależy ono od wybranego przez nas ściegu. Jak wyregulować maszynę do szycia, a konkretniej nici? Do wykonywania tej czynności służy specjalne pokrętło. W niektórych modelach może być ich jednak kilka. Upewnijmy się zatem, czy na pewno regulujemy to, które trzeba. Po raz kolejny przyda się nam oczywiście do tego instrukcja obsługi. 

Przyczyna nr 3: słabej jakości lub źle dobrana igła

Aby nasza maszyna nie pętelkowała od spodu, konieczne jest również prawidłowe dobranie igły. Pamiętajmy, że te posiadają różną grubość, długość oraz wielkość oczka. Starajmy się sięgać po igły dopasowane do materiału, który aktualnie szyjemy. Do lekkich i zwiewnych tkanin wybierajmy te najmniejsze, tak aby nie dziurawić dzianiny zbyt mocno. Dodatkowo upewnijmy się, że nasza nić nie jest za gruba. W takiej sytuacji niestety nie będzie prawidłowo przechodziła przez oczko i nasz ścieg nie wyjdzie tak, jak chcemy, a maszyna zacznie pętelkować. 

Przyczyna nr 4: brudny bębenek

Po każdym użyciu warto dokładnie wyczyścić maszynę, nie zapominając o bębenku. Mogą bowiem gromadzić się w nim resztki nici, uniemożliwiające prawidłowe naprężenie naszej przędzy. Przez to niestety maszyna może zacząć pętelkować. Jeśli ten sposób nie rozwiąże naszego problemu, konieczne będzie dostanie się do blaszek bębenka. W tym celu należy delikatnie poluzować obydwie śruby i usunąć zalegające w tym elemencie resztki innych nici. 

Przyczyna nr 5: nieprawidłowa szpulka

Winowajcą pętelkowania, a w skrajnych przypadkach nawet i zepsucia całej maszyny, może okazać się nieprawidłowa szpulka. Konieczne jest zatem używanie wyłącznie takich elementów, o których wspomina producent. Zamienna szpulka nie może być wykonana z innego materiału niż ta pierwotnie znajdująca się w maszynie. Dodatkowo należy wybrać taki sam rozmiar. Zbyt duża sprawi bowiem, że nić będzie się zsuwać, a praca z urządzeniem stanie się niezwykle uciążliwa. 

Przyczyna nr 6: zabrudzenie nici i jej nieregularność

Co ciekawe, nici, które kupujemy do naszych maszyn, mogą posiadać czasem bardzo niską jakość. Oczywiście możliwe jest wtedy ich rwanie się, ale także i pętelkowanie oraz plątanie. Wystarczy bowiem, że przędza będzie posiadała wybrzuszenia, zgrubienia lub nierówną strukturę. Prawidłowe szycie będzie wtedy niemożliwe. Podobne problemy mogą zdarzyć się, gdy sięgniemy po zakurzone i zabrudzone nici. Warto zatem przed użyciem i nawleczeniem dokładnie je wyczyścić. 

Jak szyć na maszynie, aby uniknąć takich problemów?

Szycie i wszelkie przeróbki krawieckie to dla wielu z nas wspaniała chwila na relaks oraz odprężenie. Niestety zamiast wytchnienia, możemy przez tę czynność zszargać swoje nerwy. Aby się tak nie stało, przed uruchomieniem urządzenia zadbajmy o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Postępujmy zatem zgodnie z instrukcją – krok po kroku. Jeśli natomiast przetestowaliśmy już każdą metodę, a nasza maszyna wciąż pętelkuje, warto zasięgnąć porady specjalisty lub osoby, która jest bardziej doświadczona niż my. Gdy wśród naszych znajomych czy rodziny nie znajdziemy żadnego profesjonalisty, poświęćmy chwilę na naukę przez Internet. W sieci obejrzymy wiele filmików instruktażowych, które z pewnością poszerzą naszą wiedzę, a przy okazji może rozwiążą również nasz problem pętelkowania. 

Co zrobić, gdy maszyna do szycia wciąż płata nam figle?

Podczas naszej przygody z szyciem może zdarzyć się, że nasza maszyna do szycia zacznie sprawiać nam coraz większe problemy. Jeśli nie jesteśmy w stanie rozwiązać ich samodzielnie, najlepiej oddać sprzęt do naprawy. Profesjonalista z pewnością będzie wiedział, jak temu zaradzić. My swoim nieprawidłowym działaniem moglibyśmy natomiast sprawić, że ta będzie nadawała się już tylko i wyłącznie do wymiany. 

Pozostałe wpisy na blogu
adamar blog

Dwupłytowa prasa do nadruków od Krafft

2024-03-18
adamar blog

Lampki Jack wracają - lampka USB - GRATIS

2023-09-07
adamar blog

Wakacje z JUKI

2023-06-27
adamar blog

Jack w lecie rozdaje wentylatory do swoich maszyn

2023-06-23
adamar blog

Overlock Jack C2 z obcinaniem łańcuszka

2023-02-20
adamar blog

Pokoloruj swój ścieg - TEXI Art Auto 2 - great comeback

2022-12-07
adamar blog

Kuchenny robot planetarny Ariete z 4 letnią gwarancją

2022-11-15
adamar blog

Najlepsze maszyny do szycia - ranking 2022

adamar blog

Wyszywanie liter i napisów na maszynie - jak robić to dobrze?

2022-07-25
adamar blog

10- igłowa hafciarka Texi Iris z podstawą za FREE

2022-02-24
adamar blog

Akcesoria do szycia na maszynie – niezbędnik każdego krawca

adamar blog

Jak uszyć poszewkę na poduszkę? Poradnik krok po kroku

adamar blog

Nauka szycia na maszynie – od czego zacząć?

adamar blog

Maszyny do szycia Brother – jaki model kupić?

adamar blog

Żelazka ze stacją parową – ranking najlepszych urządzeń

adamar blog

Maszyna do szycia dla początkujących – przegląd najlepszych modeli

adamar blog

Nowa stebnówka Texi Tronic 3

2021-11-10
adamar blog

Laboratoria Przyszłosci z Adamar.pl

2021-11-05
adamar blog

Nowy skaner z funkcją wycinania od Brother

2021-05-28
adamar blog

Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje nici? Poradnik dla początkujących i nie tylko!

adamar blog

SPIRIT 70% niszczy wirusy...

2020-12-03
adamar blog

Rewolucja w szyciu - 3 stopki w stebnówce jednocześnie

2020-10-08
adamar blog

Chcesz prasować w domu jak profesjonalista?

2020-07-27
adamar blog

Jak uszyć maseczkę ochronną - instrukcja szycia

2020-03-26
adamar blog

Maszyny do szycia Minerva - PROMOCJA ZAKOŃCZONA

2020-03-11
adamar blog

Dzień Kobiet - niech każdy się dowie,

2020-03-05
adamar blog

Rozdajemy krzesła szwalnicze!

2020-02-07
adamar blog

Premiera maszyno-hafciarki Janome MC9850

2020-01-30
adamar blog

Maszyna do szycia Texi Integra 2w1

2020-01-21
adamar blog

Nowości od Texi - mega rabat!

2019-12-05
adamar blog

Wszystko z Texi z rabatem 8%

2019-10-30
adamar blog

Profesjonalne żelazko krawieckie

2019-10-22
adamar blog

Najpopularniejsze maszyny przemysłowe do szycia

2019-10-08
adamar blog

Ostatnie sztuki wentylatorów Boneco - TANIEJ

2019-09-24
adamar blog

Przedłużenie gwarancji do 6 lat Janome i Elna za darmo

2019-09-04
adamar blog

Hafciarka wieloigłowa Texi Iris 10

2019-06-18
adamar blog

Chłodzenie zainspirowane naturą - wentylatory Boneco

2019-06-12
adamar blog

Opiekacz Ariete Party Time do pączków, gofrów i ciasteczek

2019-05-31
adamar blog

Maszyna Toyota Power Fabric za 1049,00 zł do 31.05.2019

2019-05-07
adamar blog

Aktywna deska do prasowania Mac5 w super cenie

2019-04-23
adamar blog

Brother - moc wiosennych promocji

2019-04-15
adamar blog

Texi Joy 13. Teraz z darmowym KID SETEM

2019-04-12
adamar blog

Fiskars Amplify - nowy wymiar krojenia tkanin

2019-04-09
adamar blog

Toyota - maszyny do szycia w ściętych cenach

2018-12-07
adamar blog

Czarno - biała nowość Texi

2018-08-09
adamar blog

Ariete Vintage nowe ceny i produkty

2018-06-21
adamar blog

Ostrzałki do noży Vulkanus

2018-06-01
adamar blog

Zoje z krzesłem Eco Plus

adamar blog

Janome - program gratis do hafciarki

adamar blog

Owerloki Gritzner, Redstar i Merrylock w okazyjnej cenie

2018-04-10
adamar blog

Powrót super promocji

2018-04-09
adamar blog

Kosmiczna promocja Morphy Richards

2018-04-05
adamar blog

Juki HD80 + stolik gratis

2018-03-15
adamar blog

Maszynowy zestaw powiększony

2018-03-02
adamar blog

Programy do haftów Janome w języku polskim

2018-01-26
adamar blog

Maszyny Brother - sześć stopek gratis

2017-09-26
adamar blog

Mamy więcej Ariete Vintage Collection

2017-09-21
adamar blog

Maszyny Juki - stolikowa promocja

2017-09-07
adamar blog

Maszyny do szycia Juno by Janome - nowe ceny

2017-09-06
adamar blog

Maszyny Elna - w komplecie taniej

2017-09-01
adamar blog

Raty 0% w adamar.pl

2017-08-22
adamar blog

Maszyny Elna

2017-08-11
adamar blog

Promocja Juno

2017-07-20
adamar blog

Promocja Janome

2017-06-02
adamar blog

Brother seria F

2017-05-19
adamar blog

Lanaform Zephyr

2017-03-28
adamar blog

Promocja Texi

2016-11-03
adamar blog

Gazetka Elo

2016-10-15
adamar blog

Gratisy Janome

2016-10-05
adamar blog

Promocja Juki

2016-09-23
adamar blog

Husqvarna E10

2016-09-22
adamar blog

Koce Ariete Ghiro

2016-09-20
adamar blog

Produkty Vornado

2016-09-09
adamar blog

Noże Gerlach

2016-09-03
adamar blog

Nowe maszyny Janome

2016-08-12
adamar blog

Promocja na maszyny Toyota

2016-08-11
adamar blog

Brother HF37

2016-08-10
adamar blog

3 stopki + igły do Janome GRATIS

2016-07-29
adamar blog

Ariete Vintage

2016-07-22
adamar blog

Maszyny Zetina

2016-07-13
adamar blog

Maszyny Elna

2016-07-09
adamar blog

Nowości Janome

2016-07-07
adamar blog

Maszyny Toyota taniej

2016-06-22
adamar blog

Gritzner 788 ze stopkami

2016-06-16
adamar blog

Morphy Richards

2016-06-11
adamar blog

Hafciarki Brother

2016-06-03
adamar blog

Kitchen Craft Lovello

2016-05-30
adamar blog

Morphy Richards Prism

2016-05-20
adamar blog

Redstar S200

2016-05-11
adamar blog

Husqvarna E10

2016-05-09
adamar blog

Tarki Microplane

2016-04-30
adamar blog

Simplehuman

2016-04-26
adamar blog

Gritzner 788 w niższej cenie!

2016-04-20
adamar blog

Hafciarki Janome

2016-04-13
adamar blog

Owerlok Toyota

2016-04-09
adamar blog

Produkty Oxo

2016-04-08
adamar blog

Okapy Globalo

2016-03-21
adamar blog

Toyota Super Jeans

2016-03-16
adamar blog

Zioła Cole & Mason

2016-03-12
adamar blog

Novis Vita Juicer

2016-03-02
adamar blog

Toyota Oekaki

2016-02-03
adamar blog

3 lata gwarancji Juki

2016-01-21
adamar blog

Ostrzałka Vulkanus

2015-12-07
adamar blog

Maszyny Brother

2015-11-27
adamar blog

Wiarygodne Opinie

2015-11-25
adamar blog

Maszyna dla dzieci

2015-09-26
adamar blog

Hafciarki z programami

2015-09-22
adamar blog

Nawilżacze powietrza

2015-09-14
adamar blog

Hafciarki Janome

2015-09-09
adamar blog

NV2600 + PED PLUS

2015-09-01
adamar blog

NV750E + PED PLUS

2015-07-29
adamar blog

Juki HZL-357ZP-C

2015-07-20
adamar blog

Maszyny Brother

2015-07-09
adamar blog

Manekiny krawieckie

2015-07-02
adamar blog

Gwarancja Janome

2015-06-29
adamar blog

Maszyna do szycia Juki HZL-K85

2015-06-12
adamar blog

Odkurzacze Dyson V6

2015-06-09
adamar blog

Akcesoria Dyson

2015-05-19
adamar blog

Promocja Rotondi

2015-05-04
adamar blog

Promocja Fissler

2015-04-25